rss
6 rzeczy, których nie wiedziałeś o prezerwatywach
dnia: 2013-03-14
Używa je niemal każdy, przynajmniej każdy zdrowo myślący i to niezależnie od płci. Każdy powinien je mieć ze sobą jeśli podchodzi z głową do życia (lub główką...).

1. Prezerwatywy mają 3000 lat!

Pierwsze wzmianki o stosowaniu prezerwatyw sięgają starożytności. Wiadomo, że wymyślili je Egipcjanie. W tamtych czasach prezerwatywy w całości wykonane były z lnu i już wtedy kształtem przypominały dzisiejsze lateksowe produkty. 

W Europie zaś pierwsze niepotwierdzone wzmianki o stosowaniu prezerwatyw pojawiły się we Francji około 150 roku w postaci malowideł skalnych odkrytych w jednej z jaskiń. 

2. Prezerwatywy nie miały zastosowania antykoncepcyjnego

Pierwsze potwierdzone zastosowanie prezerwatyw sięga XVI wieku, kiedy szalała epidemia syfilisu. Jak wiesz potrzeba jest matką wynalazku. Francuski dżentelmen o imieniu Gabrielle Fallopius chcąc znaleźć skuteczny sposób uprawiania bezpiecznego seksu osobiście przeprowadził testy z prezerwatywą wykonaną z płótna. Sposób okazał się niezwykle skuteczny. 

Wieść o tym odkryciu dotarła na dwór Ludwika XIV, który od tej pory stosował szyte na mirę „kapturki” wykonane z jedwabiu i aksamitu. 

W owych czasach antykoncepcja była domeną wyłącznie kobiet, a mężczyźni nie zaprzątali sobie tym głowy. Do najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży zaliczano picie kwasu żołądkowego zajęcy w celu wywołania poronienia. 

3. W Europie prezerwatywę odkryto dzięki Kolumbowi

Tak, ta sensacyjna teza ma swoje uzasadnienie. Jak wiadomo Krzysztof Kolumb powrócił do Europy nie tylko z historycznymi wieściami o odkryciu nowego lądu ale także z nową chorobą o nawie syfilis. Według tej teorii po drugiej wyprawie Kolumba, podczas której dochodziło do zbiorowych gwałtów na indiańskich kobietach, żeglarze wrócili wraz z chorobą do Barcelony. 

4. Pierwsze prezerwatywy

Nie każdy mógł sobie pozwolić na stosowanie prezerwatyw z lnu czy aksamitu jak król Francji. Zwykły „Kowalski” radził sobie w inny sposób, a do najbardziej powszechnych surowców używanych w tym celu zaliczamy:

 

- baranie, kozie i świńskie jelita, 
- owcze ślepe kiszki,
- nasączone worki.

5. Condom to nazwisko pierwszego w historii dostawcy prezerwatyw

Co prawda nie ma pewności co do pisowni jego nazwiska, ale pewne jest, że nosił je pewien doktor znany z dostarczania prezerwatyw w postaci owczych ślepych kiszek i lnianych woreczków na dwór królewski- już w celu antykoncepcyjnym, a było to w XVII wieku. Najpewniej od nazwiska doktora Condom’a pochodzi najbardziej międzynarodowe i wszędzie zrozumiałe słowo „Condom”. 

6. Goodyear wykonał pierwszą prezerwatywę z gumy

W XIX wieku Charles Goodyear wyprodukował pierwsze prezerwatywy z kauczuku. Charakteryzowały się długą żywotnością przez co nadawały się do wielokrotnego użycia, wraz z nimi sprzedawano specjalne stojaki do ich suszenia. Niestety nie były w 100% skuteczne, a do tego bardzo drogie. 

Na cześć zasług Charles’a Goodyear’a dla przemysłu gumowego, jego nazwiska użyto w nazwie Goodyear Tire and Rubber Company powstałej w 1898 roku. Znanej do dziś firmy produkującej m.in. opony. 
Share
Regulamin Kontakt

Obecnie mamy 11 użytkowników online. Z czego 0 zalogowanych i 11 gości.
Dodanych dziś: 0, wczoraj: 0, wszystkich: 8787
Administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za materiały dodawane przez użytkowników, którzy podczas rejestracji zaakceptowali regulamin serwisu. Jeśli uważasz, że materiał znajdujący się w naszym serwisie łamie prawo, bądź narusza zasady, możesz zgłosić ten fakt to administracji serwisu. Kontakt : sprzedaz at buyyou.pl